Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Utolsó kommentek

Feedek

HTML

HTML

Mitől lett gerinc sérvem?  Nekem öt okot mondtak amitől lehet!

Ezen gondolkodom már lassan két éve, amióta kiderült, hogy deréktájékon három csigolyámnál is kifakadt porckorongsérvem van, 38 évesen tudtam meg. Valamire nem figyeltem oda? Túlzásba vittem valamit? Talán a sportolást. Tisztában voltam vele, hogy nem lehet büntetlenül ennyit focizni.. de őszintén szólva leghamarabb is hatvan éves korom után vártam a dolog hátulütőjét. Hát nem ez történt.

 

gerinc gerincsérv sérv porckorong porckorongsérv mozgás egészség elhízás megelőzés visszafordíthatatlan kifakadt derékfájás zsibbadás sugároz dohányzás mozgásszegény csigolya

Mi is az a gerinc sérv? Most kicsit tudományos leszek: A porckorong-degeneráció részjelenségeként bármely életkorban előfordulhat, hogy a csigolyaközti résből (amit a porckorong teljes egészében kitölt) ilyen-olyan okokból porcszövet kerül a gerinccsatornába, s ott térszűkítést hoz létre. Nos ezt az állapotot nevezi a köznyelv porckorongsérvnek. Azt is tudod mitől alakul ki?

  1. Elhízás! Bizony aki túlsúllyal él sok más cuki dolog mellett sérvet is kaphat. Sajna a gerincünk bizonyos esetekben még a normál súlyúnk kezelésekor is túlterhelődik, nemhogy ha plusz 20-30 kilóval folyamatosan megküzdenie. A porckorong ruganyos , azonban ha egy labdára extra nagy súly terhelődik, könnyen kidurran. Figyelj oda az elhízásra, fogyj le ha szükséges!
  2. Dohányzás! Gondoltad volna? Láttam dohányos ember porckorongját MR felvételen –szép fekete. Hát ez van, azonnal tedd le a cigit. Ezt mondjuk nem csak a sérv lehetőségének kialakulása miatt kellene megtenned, de tessék, íme egy újabb érv.
  3. Fix testtartást igénylő munka- Ülőmunka!  Főleg az irodai dolgozok, sormunkát végzők vannak veszélyben. Biztos érezted már, amikor sokáig egy bizonyos helyzetben vagy, hogy kezdesz zsibbadni, elgémberednek a kezek, lábak. Ez nem a sérvre utaló jel, azonban valami hasonló történik, amikor sokáig (pl:8-10 órákat a munkahelyeden ülsz, rettentően rossz testtartásban a monitort bámulva) görnyedve dolgozol. A testünk mozgásra van kitalálva, úgy működik optimálisan. Állj fel néha! Mozgasd át magad, nyújts, lazíts!
  4. Mozgásszegény életmód! Az előző pont kibővítése, azaz ha a munkahelyeden sem mozogsz és utána sem akkor ne számíts sok jóra. Jól hangzik az előző négy pont  ha kombinációja, (sajnos gyakran előfordul!) azaz ha ülőmunka mellett dohányzol és nem mozogsz nyilván el is fogsz hízni, de sérved is lesz, az tutti. Sétálj, mozogj! Mindegy mit csak rendszeresen csináld!
  5. Gének! Ezzel a mai korban mindent meg lehet magyarázni. Persze ha valakinek a szervezete hajlamos valamilyen betegség, elváltozás kialakulására akkor az a génjei miatt van. Nos én a felmenőim között nem találtam gerinc sérvvel szenvedőt, mégis kialakult nálam. Mai napig nem tudom miért.

 

Az előző tényezők közül rám nem jellemző egyik sem. Mégis kifakadt gerincsérvem van. Persze a kivétel erősíti a szabályt, ugye? Remélem, hogy aki olvassa és igazak rá a fentiek, időben tud változtatni. Ne akarj eljutni oda, ami már visszafordíthatatlan. Mert bizony az. Kezelni lehet, több féle mód is van rá, azonban „meggyógyulni” nem lehet belőle. Csak a megelőzés- elkerülés technika működik. Szóval változtass , amíg lehet. Emellett terjeszd az igét, hogy mások is tegyék meg. Én ezt csinálom.

Szép napot és boldog – mindenképpen gerincsérv mentes- új évet kívánok neked így év végén!

 

 

 

 

 

Tovább

Kicseleztem a porckorongsérvet!

Rákerestem az interneten és úgy néz ki én vagyok a leghíresebb akinek ez sikerült. Abban azonban biztos vagyok, hogy nem az egyedüli. Azt gondolom, sokaknak tudniuk kellene ennek a módszerét. Rengeteg emberen tudna segíteni mielőtt a sérv kialakulna a szervezetükben. Hogyan lehetne ezt elterjeszteni? Ha van erre ötleted, kérlek írd meg!

Aktív sportolói életet folytattam mióta megszülettem Közel 300 NB1 es futsal mérkőzésen vettem részt, a sport a mindennapjaim része volt. 3-4 évvel ezelőtt azonban gyakoribbak lettek a nyak és derék fájdalmaim. Ezekre egyre erősebben és sűrűbben jelentkeztek , egészen odáig vezettek, hogy tavaly februárban egy hosszú autóút utáni mérkőzésen összeestem. Megdöbbenésemre az állapotom nem javult kicsit sem a napok múltával. Kislányom és feleségem talán nem is értette mi történik velem, igazából én sem. Az elvégzett MR vizsgálat azonnal kimutatta a kifakadt sérvet 3 csigolyánál is. Ekkor lélekben is összetörtem. Egy barátom javaslatára akit a OGK-ban műtöttek kerestem fel Hoffer doktor urat a magánrendelésén. Doktor úr e műtét előtti utolsó lehetőségként egy 1 hetes –befekvéses –infúziós kezelés javasolt. Nem volt választásom.

derék nyak fájdalom sérv porckorong torna gyógytorna belenyilal összeesik MR lumbágó gyógyulás idősek oktatás beteg napi rutin élő példa eljutni élni

Az osztályon furcsán éreztem magam. Először mindenki ott dolgozó ápolóként nézett rám a folyósón, főleg idősebbek voltak és főleg hölgyek. Az első délutáni betegoktatáson, ahol szinte mindenki megjelent, döbbentek rá, hogy én is beteg vagyok. Igen, 38 évesen kilógtam a sorból. Az oktatásokon sokat megtudtunk a betegségünkről, a kezeléséről és hogy milyen változásokat kell beleépíteni az életünkbe. Egy sorsfordító hét volt ez az életemben. Az első kemény lépés a pszhiológussal (az új szabályok szerint hogy kell írni?) való beszélgetésem volt. Életemben nem éreztem ilyen kellemetlenül magam, teljes mélyponton voltam. Rávilágított a lehetőségekre, melyik út merre vezet, minek mi a következménye. A teljes élet és a futball folytatásának reménye halovány volt. 38 évesen , életerős férjként és egy 4 éves kislány apukájaként nem tehetem meg, hogy mozgásképtelenné váljak. Ezért elindultam ezen új úton. Reggelente gyógytornával kezdtük a napot, melyet számomra fejlesztettünk ki a klinikán. A hét utolsó napján a gyógytornász a saját telefonomra rögzítette. A mai napig ezt a felvételt használom!

A kezelés végeztével, orvosom tanácsára, nagyon lassan, fokozatosan tértem vissza az által régebben végzett mozgásokhoz. Feleségem türelme, rendkívüli hozzáállása rettentő sokat segített ezeknek az új szokásoknak a kialakításában. Napi rendszerességgel végeztem a gyógytornát. 2 hónap múlva léptem újra pályára, emlékszem két hossz után leültem a cserepadra és vártam következő mérkőzésig.

Nagyon féltem. Féltem, hogy újra összesek, féltem, hogy esetleg menthetetlen helyzetbe hozom magam. Így a visszatérésem a pályára lassú volt. 4 hónap telt el, mikor el mertem menni egy nagyobb megméredtetésre, ahol viszont remekül játszottam. A hétköznapjaimba beékelte magát a torna, a napi rutin fél órával a család ébredés előtt kezdődik. Ezzel hova lehet eljutni másfél év alatt?

Legutoljára múlt hét csütörtökön nyertünk tornát, ahol kiérdemeltem a torna legjobb játékosa címet is. Erről megjelent egy cikk is az interneten Virág Levi a “hétköznapok legjobbja” címmel. http://www.kaminokupa.hu/viraglevi/

A kezelés óta több emberrel beszéltem aki hasonló cipőben jár, mindenkit a klinikára irányítottam. Szívesen mondtam el tapasztalataimat, hallgattam végig mások problémáit. Amennyiben szükségesszívesen beszélek erről személyesen is, valóban mutatva az ÉLŐ példát a „gyógyulásra”.

A cikket itt olvashatod : http://ogk.hu/intezetunkrol/sajto/sajtokozlemenyek/2015/hirek/20151013-kicseleztem-a-porckorongserv-mutetet/

Ha van ismerősöd, akik hasonló fájdalommal küzd, oszd meg vele a történetemet. Tanuljon belőle és változtasson időben!

Szép napot!

Tovább