Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Utolsó kommentek

Feedek

HTML

HTML

Indul a nyaralás, frissítsük fel a számítógépet is! – 2. rész

Ahogy azt az előző részben már említettük, a számítógépen tárolt adatok minden korábbinál nagyobb értéket képviselnek, és soha nem volt ennyire fontos a szerepük a vállalkozások életében. Ebben a részben arról lesz szó, melyek a legkritikusabb részei a számítógépnek,mit tudunk megtenni otthon saját magunk és melyek azok,  amelyekhez már mindenképpen szakértőt érdemes hívni.

Egy alkatrész, mely szinte mindig meghibásodik

A számítógépek központi eleme a processzor, a memória és a háttértár, de ezek egyre megbízhatóbbak, és zártságuk miatt nehezen koszolódnak. Van viszont egy olyan alkatrész, mely több helyen is alkalmazásra kerül, és különösen érzékeny a szennyeződésekre: ez a ventilátor.

Egy asztali számítógépben és egy laptopban is több ventilátor dolgozhat, hiszen ilyen egység hűti a processzort, a tápot és gyakran a videokártyát is. A levegő folyamatos keringetésével porszemecskék tapadnak meg a ventillátoron, egyre több és több, míg már vastag réteget nem képeznek.

A kialakult porréteg káros hatása kettős, egyrészt a hűtést igénylő alkatrészeken, mint a processzor, túlmelegedést okozhatnak, így a számítógép megbízhatatlanná válik, belassul, majd véletlenszerűen kikapcsol. A másik hatás magának a ventillátornak a károsodása, a porréteg ugyanis annyira nehéz, hogy a forgatást végző motor túlterhelődik és megadja magát. Poros környezetben az ilyen meghibásodások akár extrém gyorsan is megtörténhetnek, hetek, illetve hónapok alatt felmondhatják a szolgálatot a főleg olcsóbb eszközök.

karbantartás por poros tisztítás számítógép notebook laptop kitisztítani portalanítani nyári karbantartás szakértő otthon nyaralás

Hogyan működik a nyári karbantartás?

Egy igazi szakértő ad a környezetére, így figyel a tisztaságra, védi magát a statikus feltöltődés ellen és megfelelő szerszámokkal rendelkezik. Ahogy már említettem nyáron érdemes felkeresni ebben a témában, mert nincs annyi dolga és a foci EB sem érdekli. Azonban siessünk, mert az olimpia hamarosan kezdődik!

A karbantartás során szétszedésre kerül a számítógép, majd a szennyeződés mértékétől és fajtájától függően, a szakértő dönt a továbbiakról. A port gyakran lazítják fel ecsetekkel, illetve távolítják el sűrített levegős fújással, természetesen a különböző porszívók használata szigorúan tilos és egyetlen hozzáértő sem használná! Elérhetőek különleges tisztítószerek, melyek nem károsítják az elektromos alkatrészeket, de egy szakértő azt is rögtön látja, ha egy alkatrész meghibásodása rövid időn belül várható, és ki kell cserélni.

Egyes elemek csak úgy tisztíthatóak, ha szétszedik a gépeket, illetve az összeszereléshez szükség lehet speciális anyagokra, mint például hővezető zselére a processzor visszahelyezéséhez. Ezt mindenképpen bízzuk szakértőre, ne szedjük szét magunk.

Tanács: Amennyiben otthon rendelkezünk sűrített levegő spray-vel (egy –két ezer forintért kapható a boltokban), megtehetjük, hogy a számítógép/laptop szétszedése nélkül, befújunk a ventilátor mentén. Előtte mindenképpen áramtalanítsuk a gépet, és vigyük olyan helyre, ahol a kiáramló nagy mennyiségű por nem zavaró tényező. Erre külön készüljünk is.

Szakértők felkérésével elkerülhetjük, hogy számítógépünk a lehető legrosszabb pillanatban álljon le, a gép értékének akár többszörösére rúgó károkat okozva. Mindenképpen megéri gondot fordítani a munkaeszközeinkre!

Szép napot!

Ha hasznosnak találtad a cikket, oszd meg a többiek számára!

Tovább

Indul a nyaralás, frissítsük fel a számítógépet is!

A számítógép ma már az egyik leginkább nélkülözhetetlen munkatársunk, így ha nyaralni indulunk, gondoljunk arra, hogy egy kis felfrissülés a számítógépre is ráfér! Mondjuk ne rendeljünk neki is Pina colada koktélt (főleg ne próbáljuk meg megitatni vele!), de legalább áramtalanítsuk és tisztogassuk meg. Elsőre ez is elég!

Persze, nem csak ilyenkor érdemes foglalkozni kedvencünkkel, fontos a mindennapi gondoskodás. Erről már írtam korábban is: 

http://viraglevente.reblog.hu/nem-eleg-megvenni-uzemeltetni-is-kell-tudni

Különösen igaz ez akkor, ha belegondolunk, a rendszeres karbantartással nem csak a bosszúságtól óvhatjuk meg magunkat, de elkerülhetjük a költséges meghibásodásokat is.

A számítógéphez tartozó perifériákat is érdemes néha áttakarítani, még akkor is, ha a laptopok elterjedésével egyre kevesebb ilyen eszközt használunk. Egeret még a laptopokhoz is gyakran használunk, nem beszélve az olyan kiegészítőkről, mint a nyomtató,scanner, router, modem, stb. Ezeket az eszközöket a rendszeres otthoni vagy irodai takarítás alkalmával mi is áttörölgethetjük, így eltávolítva a port a környezetünk is egészségesebb marad.

indul a nyaralás karbantartás tisztítás portalanítás rendszeres takarítás számítógép notebook évente rendszeresen leállás adatok  adatvesztés segítség szakértő költségek

Más kérdés azonban az asztali számítógép vagy laptop belseje, ezekhez ugyanis érdemes már szakértő segítségét igénybe venni. Mindenkinek van olyan kocka ismerőse, aki számítástechnikát tanul, vagy már kiskora óta szereli a számítógépeket, (hiszen Magyarországon mindenki ért a számítógépekhez az építkezéshez és a focihoz!) de sajnos mindenki hallott olyan történeteket is, amikor ez az ismerős porszívóval állt neki gépet takarítani! Na az bizony már nem követendő példa!

A modern eszközöknek rendszeres karbantartásra van szükségük, legalább évente. A gépeket szakértő módon szét kell szedni, majd össze is kell tudni rakni. Nem árt, ha a takarítást elvégző személy tisztában van, melyik alkatrész sérül meg könnyen és melyikhez szükséges kicsit határozottabb erőt kifejteni.

A legjobb alkalom a nyár időszak. Ilyenkor az IT cégek sincsenek annyira leterhelve, ráadásul rajtuk kívül mindenki a foci EB-t nézi.

Otthoni és vállalati felhasználás, mikor kell szakértői segítség?

Tévhit, hogy az otthoni körülmények között nem kell számítógépet takarítani, és az is tévhit, hogy egy átlagos felhasználónak nem éri meg szakértői segítséget kérni. A számítógépes alkatrészek ára egészen felhasználóbarát, viszont a gépeken tárolt adatok soha nem látott értéket képviselnek, elég csak az olyan fontos események képeire és videóira gondolni, mint egy kisgyermek születése.

Vállalati körülmények között pedig egész egyszerűen nem engedhető meg a számítógépek leállása, hiszen az üzletmentben sem lehet leállás! A mai, modern világban olyan szakértőkre van szükség, akik bármikor elérhetőek, meghallgatják az ügyfelek problémáit, és képesek gyorsan és hatékonyan beavatkozni, ha baj van. A jó szakértő olyan kincs, akit meg kell becsülni, s aki önmaga is megbecsüli a hűséges ügyfeleit!

A következő részben arról lesz szó, hogy mely területek azok, melyek mind az asztali számítógépekben, mind a laptopokban a leginkább ki vannak téve a szennyeződéseknek, s melyekhez mindenképpen érdemes szakértőt felkérni.

Addig is szép napot kívánok!

Szeretnéd felhívni a figyelmét ismerőseidnek erre?

Oszd meg a cikket MOST!

Tovább

Miért romlik el minden mai kütyű?

Minden működik magától? Igen, hiszen a mai technológiai eszközök úgy készülnek, hogy az első elindítás után az idők végezetéig működjenek…. ööö.. hát sajnos nem. De miért van ez? Biztos felmerült már a kérdés bennünk, hogy miért is romlik el valami. A mai posztban erről szeretnék írni pár gondolatot.

elromlik eszköz rossz használt termék elavult gagyi hibás elhasznált kidobni új felújít kicserél töröl hardver szoftver alkatrész típus áram ingadozik forrás stabil beázik melegszik öregedés hálózat stabilitás karbantart kabantartani személy felelős kütyű elhasznál használ tervez terv


Hardveres oldalról tekintve az eszközeink egyszerű alkatrészekből épülnek fel, melyek összességében bonyolult hálózatokat alkotnak. Minden egyes alkatrésznek megvannak az adott típusra jellemző működési tulajdonságai és ezen jellemzők normál üzemi határértékei. Idővel az alkatrészek működési paraméterei változhatnak és változnak is. Az elektromos áram sem egy állandó stabil forrás. A lakásban vagy irodában minden eszköz egy hálózatban működik: a számítógép, monitor, mosógép és a porszívó is. Ezeknek a berendezéseknek az elektromos zavarjainak a kiszűrése az eszköz tápegységének a feladata.
Még ha nem is éri extrém környezeti hatás (beázás, túlmelegedés, stb.) akkor is bejutnak az áramkörökbe bizonyos károsító ingadozások és elektromos tüske jelenségek. Ez az úgynevezett öregedés elősegíti a környezeti- és elektromos károsodásokat is. Amennyiben a hálózatban más eszköz is működik, ami szintén zavarja az áram stabilitását, akkor ez az öregedés mellett a közvetett „károsító tényező”! 


Szoftveres részről nézve a folyamatos fájlmásolások, törlések „szemetet” hagynak a tárolóinkon, memória egységeinken. Eltekintve a szándékos támadásokat, melyeket, egy megfelelő védelemmel el tudunk hárítani, a sok „szemét” előbb- utóbb felgyülemlik. Mi is történne otthon, ha férj nem vinné le a szemetet a megbeszéltek szerint? Természetesen a feleség vinné le, pontosan ugyanúgy, ahogy a rendszereink működéséért felelős személynek is el kell végeznie ezt a „karbantartó” munkát. Lehetőleg úgy, hogy mi ne is vegyük észre. Ha ezt senki nem végzi el, bizony előbb utóbb leszűkül a mozgástér a lakásban. Ezért érezzük azt, hogy a pár évvel ezelőtt megvásárolt eszközünk ma már belassult, akadozik a működése. Elvonatkoztatva a „gyártók érdeke” összeesküvés elmélettől, megállapíthatjuk, hogy amennyiben ugyanarra használjuk az eszközünket, mint azt eredetiekben terveztük, megfelelően karbantartjuk, akkor bizony nem fog „elhasználódni”. De akkor miért kell meghatározott időtávra tervezni? Miért is szükséges időről időre megválnunk szeretett kütyüinktől?  

A válasz a fejlődés. A fejlődni akarás - vágyás és fejlődési kényszer. Ki használ a manapság Windows NT-t? Pedig az akkori MS Office (Office 2000) alkalmazások a mai napig elfutnának rajta. Mégis új telefonjaink, új nyomtatóink, notebookjaink vannak irodáinkban melyeknek majdani cseréjét, igen is be kell terveznünk már most. Azonban, hogy ez milyen időtávot is rejt magában nagyban függ  a terveinktől (például az üzemeltetésre fordított összegektől is). Fontos, hogy minden eszköz élettartama egyedi, így külön-külön kell meghatározni azt. Nem szabad egy hálózati eszközt (swith, router, kiszolgáló, stb.) összehasonlítani egy mobiltelefonnal. Ugyanez vonatkozik az eszközök üzemeltetésére. Még egy mobiltelefon is folyamatos üzemeltetést kíván: Tölteni kell, az e-maileket- képeket időközönként karbantartani, menteni, a rajta futó operációs rendszert és alkalmazásokat frissíteni. Most már látjuk, semmi sem működik magától, a kérdés ez után inkább az, hogy hogyan vásároljunk új terméket és kire bízzuk az ezek üzemeltetését! Erről a következő cikkben írok majd!

Szép napot!
 

Tovább